Akademickie Koło Przewodników Górskich w Bielsku-Białej

AKT Płatek - Góry Opawskie

AKT "Płatek"

Data wykonania zdjęć: 01-03.05.2009

Góry Opawskie to niewielkie pasmo Sudetów Wschodnich położone w południowej części województwa opolskiego, na pograniczu z Republiką Czeską. Po stronie polskiej leży zaledwie kilka szczytów, będących częścią rozległej grupy górskiej - Jeseniki. W Czechach pasmo to zwane jest Zlatohorską Vrchoviną. i rozciąga się od Płaskowyżu Głubczyckiego po dolinę Białej Głuchołaskiej i miasto Jesenik. Z położeniem Gór Opawskich wiąże się kilka ciekawostek. Znajduje się tu np. ostatnie, wschodnie wzniesienie polskich Sudetów - Gajna (362 m.), są to też jedyne góry na Opolszczyźnie i bliżej stąd w Beskidy (Wielka Czantoria 115 km) niż w Karkonosze (Śnieżka 130 km).

Najwyższym szczytem jest Kopa Biskupia (890m). Najdalej na zachód, nad przełomem Białej Głuchołaskiej, wznosi się trójgarbna Góra Parkowa (543m.), zwana też Górą Chrobrego, której południowy grzbiet ciągnie się przez Przednią Kopę (495m.), Średnią Kopę (543m.) i Tylną Kopę (535) U jej podnóża leżą Głuchołazy, a po czeskiej stronie Mikulovice. Nieopodal, na północnej ścianie przełomu Białej Głuchołaskiej, wznoszą się Góra Szubieniczna i Grodowa, należące już do Przedgórza Paczkowskiego. Na wschód od Góry Parkowej rozciąga się urocza dolina Złotego Potoku, a nad nim leży po polskiej stronie Konradów, po czeskiej zaś malownicze miasteczko Zlate Hory, nad którym góruje potężny masyw czeskiego Přičnego Vrchu (975m). Za tzw. Czapką (440m.) w przełomie Złotego Potoku leży Jarnołtówek.

Góry Opawskie tworzy kilka grzbietów. Jeden z nich biegnie na północy przez Grzebień, Pasterkę i Bukową Gorę (507m). Najdłuższy, 6 kilometrowy grzbiet, ciągnie się przez Przełęcz pod Kopą (Mokrą 711m.), Srebrną Kopę (785m.), Przełęcz pod Zamkową Górą, Zamkową Górę (571m.) i Szyndzielową Kopę (533m.). W dole roztacza się urokliwa Dolina Bystrego Potoku, a u jej wylotu leży Pokrzywna zwana ongiś Śląską Szwajcarią. Trzeci grzbiet łączy Góry Opawskie ze Zlatohorską Vrchoviną przez przełęcz Petrovy Boudy. Ostatni zaś ze wzgórzem Svaty Rochus opada ku Zlatym Horom. Od Srebrnej Kopy w kierunku Czech ciągnie się jeszcze kilka krótkich grzbietów z Małą Střibrną (650m.) opadających w kierunku doliny Petrovickiego potoku. Od północy malowniczy przełom Złotego Potoku ograniczają wzgórza: Krzyżówka (427 m.) i Olszak (453 m.). Nad Nową Wsią, wznosi się kolejna "wyspa" górska - wał Długoty (457m), a w nim kilka grzbietów z niewysokimi szczytami: Kobylica (395m), Okopowa (388m) i Kapliczną Górą (Święconka 320 m), Wróblik (396m.), Zbylut (353m.) i Sępik (365m.). Ostatnimi na wschodzie wzniesieniami są Lipowiec (369 m) i Gajna (362).

  Powierzchnia polskich Gór Opawskich wynosi 130 km2. Większość wzniesień to wzgórza o niewielkiej wysokości, ale o urozmaiconych stokach. Nie znajdziemy tu dużych podejść, brak długich grzbietów z widokowymi polanami, góry można przejść w ciągu jednego dnia. Pomimo to tutejszy krajobraz ma w sobie wiele uroku, stąd niektórzy zwą te góry Perłą Ziemi Opolskiej.

Zdjęcia od 1 do 50 spośród 57

  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
Autor zdjęć: Izunia & Tomek
[Powrót do listy galerii]

KomentarzeLogowanieZarejestruj sięPrognoza pogodyNewsletter

Podaj swój email, a powiadomimy Cię o nowościach na stronieRSS Feed